12 Baza Lotnicza Mirosławiec 2000r.-2010r.

Kraków 2019-06-16

12 Baza Lotnicza

12 Baza Lotnicza w Mirosławcu

2000r.-2010r.

Godło 12 Baza Lotnicza
Godło 12 Baza Lotnicza

W okresie 1984-1988, 8. Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego otrzymał na uzbrojenie samoloty bojowe Su-22 M4 i szkolno-bojowe Su-22 UM3K.

W 1998 roku zlikwidowano Dywizje Lotnicze, a w ich miejsce powołano 1. Brygadę Lotnictwa Taktycznego, w skład której weszły: 8. Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Mirosławcu i 40. Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie.

12 Baza Lotnicza w Mirosławcu (JW. 3299) powstała w dniu 1 stycznia 2000 roku. W jej skład weszły oddziały: 8. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, 40. batalion zaopatrzenia, 42. batalion łączności. Równocześnie utworzono 8. Eskadra Lotnictwa Taktycznego, jako komponent lotniczy (samoloty i personel latający).

Święto 12. Bazy ustanowiono na dzień 4 września. Dzień ten ustalono decyzją Ministra ON nr 239/MON z 27 sierpnia 2003 roku. W 2008 roku zatwierdzona została odznaka pamiątkowa 12. Bazy (decyzja nr 558/MON z 17 grudnia 2008 roku).

W 2009 roku 1. Brygada Lotnictwa Taktycznego została przeformowana w 1. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego. W dniu 31 grudnia 2010 roku, 12. Baza Lotnicza została rozformowana. Wszystkie samoloty bojowe Su-22 zostały przekazane na Lotnisko Świdwin. W dniu 1 stycznia 2011 roku na została sformowana 12 Komenda Lotniska.

Dowódcy 12. Bazy: ppłk dypl. nawig. Witold Antosik (1 styczeń 2000 rok – styczeń 2002 rok), ppłk dypl. inż. Zdzisław Ostasz (styczeń 2002 rok – kwiecień 2003 rok), płk dypl. pil. Piotr Tusza (kwiecień 2003 rok – wrzesień 2005 rok), płk mgr pil. Jerzy Piłat (wrzesień 2005 rok – 23 stycznia 2008 rok), płk pil. mgr inż. Wojciech Pikuła (5 kwiecień 2008 rok – 5 maj 2010 rok), cz. p.o. ppłk dypl. Zbigniew Wolewicz (5 maj 2010 – 31 grudzień 2010 rok).

Opracował Karol Placha Hetman